تازه های دیجیتال مارکتینگ

آیا برنامه نویسی یک رشته پولساز است؟

نگاهی به چالش های پیش روی برنامه نویسان

104

می خواهم یک برنامه نویس حرفه ای شوم… وقتی برای خود یک آغاز در نظر می گیریم، مسلما هدفی داریم. چه چیزی مهمتر از کسب درآمد کافی و دست و پا کردن نام و نشان؟

اما آیا برنامه نویسی می تواند این هدف را محقق سازد؟ چه چالش هایی پیش روی یک متقاضی یادگیری برنامه نویسی است؟ در این نوشتار تلاش می کنیم شما را با «برنامه نویسی» آشنا نماییم.

آغاز کار

شما هنوز هیچ دانشی از برنامه نویسی ندارید. پس باید ابتدا مبانی برنامه نویسی را بشنناسید و با زبان های برنامه نویسی آشنا شوید. این مقاله فارق از نوع زبان است و به اصل «برنامه نویسی» می پردازد. پس برای کسب آگاهی در مورد زبان های مختلف برنامه نویسی، کاربرد آن ها، میزان مقبولیت و دشواری های هریک، کافی است یک جستجوی ساده در گوگل انجام دهید. تلاش کنید تاریخچه هر کدام را مطالعه کنید تا با روند رشد زبان های برنامه نویسی آشنا شوید.

پس از این مرحله، با فرض اینکه زبان مورد نظر خود را انتخاب کرده اید، حالا باید برای یادگیری آن اقدام کنید. مدت زمان مورد نیاز برای یادگیری یک زبان برنامه نویسی و وابستگی های آن (مانند نرم افزارها و زبان های مرتبط و تکمیلی) کاملا به خود شما بستگی دارد. به اینکه چقدر در این راه جدی هستید و شرایط زمانی شما چطور است. دست کم شش ماه مداوم را در نظر بگیرید و پس از این تازه وارد مرحله تجربه خواهید شد.

از نظر هزینه هم شرایط مختلفی وجود دارد. از کلاس های خصوصی و عمومی گرفته تا خود آموزهای کتبی و ویدیویی. اما هزینه یادگیری به نسبت کاربردی که در آینده برای شما خواهد داشت، هیچ است.

شروع به یادگیری

باید برای خود یک چارت زمانی معین کنید درست مانند مدرسه! یادگیری «زبان» برنامه ریزی می خواهد و هر وقت بیکار شدید، فایده ای نخواهد داشت. به ویژه اگر از خودآموزها استفاده می کنید. برنامه ریزی پایه یادگیری برنامه نویسی است. اگر می خواهید در آینده «برنامه» بنویسید از هم اکنون باید برنامه هم داشته باشید.

یادگیری این رشته، نیازمند دقت بسیار است. مفاهیم گسترده و بسیار است پس باید تمرکز کافی داشته باشید. محیط یادگیری را آرام و راحت کنید تا تمرکز شما بیشتر شود. دقت در مفاهیم، به یادگیری سریعتر کمک خواهد کرد. اگر لازم باشد، یک مبحث را بارها و بارها بشنوید و بخوانید و ببینید.

خود را گمراه نکنید! از همان ابتدا لازم نیست چیزی بنویسید چون خیلی زود است. فعلا فقط یاد یگیرید. وقت برای نوشتن زیاد است.

سیستم خود را آماده کنید. لپ تاپ یا کامپیوتر خود را مجهز به برنامه های مورد نیاز کنید که بسته به هر زبانی می تواند متفاوت باشد. بخشی را برای طبقه بندی اطلاعات در نظر بگیرید و همه داکیومنت ها را مرتب کنید به طرزی که بعدا به آسانی در دسترس باشند. این هم بخشی از «برنامه ریزی» است.

دستور العمل یادگیری

بهتر است دقیقا همان طور که در منبع شما ذکر شده است نسبت به یادگیری اقدام کنید و روش های جدیدی را کشف نکنید! مدرسان این رشته از هر کسی بهتر می دانند که باید از کجا شروع کنید و انجام کار کجا باشد. هرگز در اثر کنجکاوی دوره های آتی را پیش از یادگیری دوره های قبلی حتی نگاه هم نکنید حتی اگر در اثر تجربه با مفاهیم مقدماتی آشنا هستید. ممکن است مدرس شما در همان آغاز نکاتی رو بیان کند که در آينده به سود شما باشد.

پروژه های نمونه را حتما شخصا انجام دهید حتی اگر به ظاهر ساده هستند. هیچ چیز نباید دست کم گرفته شود. همه جزئیات مهم و حیاتی هستند. اینکه خودتان شخصا آغاز به نوشتن خط به خط کدها کنید موجب افزایش اعتماد به نفس و شکستن دیواری که برای خود ساخته اید خواهد شد. برنامه نویسی یک «زبان» است. زبانی که در حال فراگیری آن هستید و بعدها می خواهید با آن «صحبت» کنید.

پروژه های خارج از درس را نادیده بگیرید و از گشت و گذار در اینترنت برای یافتن پروژه های آماده و نمونه خودداری کنید. فقط به آن چیزی بپردازید که در دوره آموزشی شما گنجانده و پیش بینی شده است.

همه این ها لازمه های یادگیری برنامه نویسی است و باید مو به مو اجرا شود. مطمئن باشید که رعایت این موارد هم سرعت فراگیری را افزایش می دهد و هم دانش شما را تکمیل می کند.

اکنون برنامه نویسی را آموخته ام، چه می شود؟

مدت ها گذشته و شما زبان مورد نظر خود را فراگرفته اید. البته مطمئنا هنور هم کار دارید چون برنامه نویسی دنیایی بسیار گسترده است و روز به روز با هر کار و پروژه و تمرین، با نکات جالب و جدیدی روبرو خواهید شد. اما با فرض اینکه برنامه نویسی را آموخته اید، حالا چه می شود و چه باید کرد؟ نتیجه این همه تلاش، هزینه و صرف زمان چیست؟

شکی نیست که برنامه نویسی یک رشته پولساز است. کار شما بسیار تخصصی است و فقط از عهده کسی برمی آید که تسلط کافی را به دست آورده است. تجربه و آشنایی برای کسب درآمد در این رشته کافی نیست.

برای کسب درآمد راه های بسیاری وجود دارد. مثلا:

 • در یک شرکت مرتبط استخدام شوید
 • در یک شرکت غیر مرتبط به عنوان برنامه نویس سایت یا پروژه ایشان استخدام شوید
 • در سایت های فریلنسر ثبت نام کنید و پروژه های موجود را انجام دهید
 • خودتان یک تولیدکننده شوید

هر یک از موارد بالا خود می تواند شاخه های بسیار داشته باشد. مانند:

 • برنامه نویسی اختصاصی تحت وب، افزونه ها و پلاگین ها، ماژول ها، توسعه سیستم های موجود
 • باگ گیری و رفع آن
 • توسعه بازی های کامپیوتری
 • سیستم های مدیریت محتوا
 • پشتیبانی فنی
 • آزمایش سیستم
 • امنیت سیستم
 • آنالیز و تهیه گزارش
 • اپلیکیشن ها
 • برنامه های دسکتاپ

همه چیز به خودتان بستگی دارد. می خواهید ساکن باشید و تکرار و تکرار یا پویا و خلاق و تولیدکننده؟ مثلا یکی از فعالیت های برنامه نویسان به زبان php این است که در پی کاستی های سیستم مدیریت محتوای وردپرس هستند و با نوشتن و تولید پلاگین ها هم به توسعه این سیستم کمک می کنند و هم منبع درآمدی برای خود ایجاد می کنند. نمونه های بسیاری در این مورد وجود دارد. پلاگین هایی که شاید خود شما هم اکنون روی وب سایتتان نصب کرده اید.

با نگاهی به بازار بین المللی برنامه نویسی می بینیم که برنامه نویسان فعال و خلاق، چه تعداد اسکریپت، قالب های پویا، پلاگین، اپلیکیشن و مانند این را خلق کرده اند و خوب، آمار فروش هر یک هم به روشنی قابل دیدن است. اما مهمترین چالش پیش روی شما به عنوان یک برنامه نویس، محدود شدن بازار به «داخلی» است مگر اینکه راهی پیدا کنید به نحوی به بازار بین المللی متصل شوید. محدودیت های موجود بر سر راه دریافت و پرداخت و پذیرش سفارش در عرصه بین المللی بر کسی پوشیده نیست. اما اگر همان اندازه که در یادگیری جدی بوده اید، در یافتن راهی برای دستیابی به بازار بین المللی هم جدی باشید، مطمئنا راهی پیدا می شود.

تلاش کردیم که مهمترین موارد را برای شما شرح دهیم. توجه به هر یک از این نکات می تواند راه را برای شما روشن تر کند. اگر شما هم در این باره تجربه ای دارید، خوشحال می شویم که از طریق دیدگاه ها با ما و دیگر خوانندگان درمیان بگذارید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.