تازه های دیجیتال مارکتینگ

چرا wordpress.com در ایران مسدود است؟

دیوار کوتاه یک سرویس رایگان وبلاگ

307

اگر با وردپرس کار می کنید و روی یک هاست آن را پیاده سازی کرده اید، پس حتما می دانید که در حال استفاده از سرویس های wordpress.org هستد. و حتما هم می دانید که سرویس دیگری به نام wordpress.com نیز موجود است اما مسدود شده!!

سرویس وردپرس در دامین دات کام دقیقا همان .org است با تغییراتی بسیار جزئی اما با همان امکانات وسیع در وردپرس. می توانید توسط سرویس wordpress.com یک وبلاگ کامل ایجاد کنید مثلا yourblog.wordpress.com اما خوب در واقع نمی توانید! چرا؟ چون وردپرس دات کام مسدود است یا بهتر بگوییم فیلتر است.

با جستجو در گوگل برای یافتن پاسخ این پرسش که چرا وردپرس دات کام مسدود است، با یک دلیل عجیب و غریب مواجه خواهید شد. این سرویس رایگان اما حرفه ای وبلاگ دهی مسدود است تا از سرویس های داخلی استفاده شود و کاربران ترغیب به ساخت وبلاگ توسط سرویس دهنده های داخلی شوند مانند بلاگفا، پرشین بلاگ، بلاگ دات آی آر، بلاگ اسکای و… اما استدلال – همان طور که گفتیم بسیار عجیب – چرا که امکانات و قابلیت های وردپرس دات کام اصالا و ابدا با سرویس دهنده های داخلی قابل قیاس نیست.

با اینکه سال ها از آغاز فعالیت سرویس دهنده های داخلی می گذرد، اما پیشرفت قابل ملاحظه یا نوآوری و خلاقیتی از آن ها ندیده ایم. ظاهری قدیمی و خسته کننده، ابزارهای محدود و قدیمی که برای وردپرس «یک خاطره» به حساب می آیند! و کمترین میزان سفارشی سازی از جمله کاستی های قابل توجه سرویس های بلاگ ساز در ایران است. بسیاری از وبلاگ های ثبت شده در این سرویس ها قدیمی و غیرفعال هستند! و در واقع این سرویس های بی کیفیت و ساکن، عاملی برای عدم دسترسی وبلاگ نویسان به سرویسی حرفه ای و بین المللی شده است.

پر واضح است که اولا برای توسعه یک سرویس بومی، مسدود کردن سرویس بین المللی هرگز راه حل نخواهد بود و دوم اینکه محروم کردن کاربران از یک سرویس بی نقص و جهانی به بهانه توسعه خدمات بومی، اخلاقا کار پسندیده ای نیست.

البته هر چه این موضوع را باز کنیم و هر چه بیشتر هم توضیح دهیم، مطمئنا هیچ سود و فایده ای نخواهد داشت چرا که سخن گفتن از بدیهیات، جز اتلاف زمان و هزینه چیزی در بر نخواهد داشت.

حالا که استفاده از wordpress.com ممکن نیست، چه کنیم؟

البته استفاده از سرویس های wordpress.com ممکن است اما باید از ابزارهای عبور از فیلترینگ استفاده کنید. اما خوب اگر علاقه ای به این کار ندارید باید یک هاست و دامین تهیه کرده و سپس سورس وردپرس را از wordpress.org دریافت کرده و روی هاست خود نصب نمایید.

حالا می توانید از امکانات وردپرس استفاده کنید البته برخی از آن ها فقط در wordpress.com ارائه می شوند که از قضا تعدادی از آن ها بسیار مدرن و کاربردی هستند. مانند اپلیکیشن مدیریت فروشگاه Woocommerce app mobile که فقط در دامین دات کام در دسترس می باشد.

و بنشینیم به امید آن روز که یک سرویس وبلاگ دهی ایرانی هم پایه وردپرس ایجاد شود…

80%
Awesome
  • Design
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.